Neotrix

300, 500 czy 700 Mb/s? Jaka prędkość internetu będzie w sam raz ?

Jaka będzie nam potrzebna. Czym się kierować?

Trzeba się na coś zdecydować, a wybór dostępnych rozwiązań może dosłownie przytłoczyć. Oczywiście nie mamy obowiązku orientować się w temacie internetu.
Gdy myślimy o prędkości internetu, najczęściej mamy na myśli szybkość pobierania danych. Mowa tu na przykład o czasie otwierania stron w przeglądarce. Drugim parametrem będzie natomiast prędkość wysyłania danych, która będzie interesować nas w momencie, gdy to my będziemy wrzucać coś do sieci, choćby zdjęcia czy relacje na media społecznościowe. Oba wskaźniki przekładają się na jakość korzystania przez nas z interentu: im są wyższe, tym sprawniej możemy poruszać się po sieci. Nie zawsze jednak szybki internet jest nam potrzebny. Często dużo lepszym wyborem będzie wolniejszy, ale dostosowany do naszych potrzeb.

300 Mb/s - czy to za mało?

Prędkość 300 Mb/s to najlepsza opcja dla osób, które z internetu korzystają sporadycznie lub używają go jedynie w celu sprawdzenia poczty bądź przeglądania stron. W takim wypadku nie ma sensu przepłacać za wysokie prędkości, ponieważ po prostu nie wykorzystamy w pełni ich potencjału.

500 Mb/s - czy to w sam raz?

Prędkość 500 Mb/s to z kolei propozycja, która powinna usatysfakcjonować osoby nie tylko pragnące komfortowo przeglądać strony interentowe, ale również oglądać filmy online - czy to na YouTube w wysokiej rozdzielczości, czy w serwisach streamingowych. Wariant ten powinien w zupełności wystarczyć do pobierania plików, nauki online czy rozmów ze znajomymi na internetowych komunikatorach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ile osób będzie korzystać z sieci. Jeśli będzie ich sporo, spowoduje to podział prędkości na każdego użytkownika. 500 Mb/s powinno jednak wystarczyć na jednoczesne korzystanie z sieci na wielu urządzeniach, o ile nie będą to przesadnie wymagające czynności.

Prędkość 700 Mb/s - czy to za dużo?

Prędkość 700 Mb/s to opcja dla najbardziej wymagających. Na przykład graczy, ponieważ prędkość ta gwarantuje wysoką jakość grania online oraz ściągania dużych plików. A pamiętajmy, że kupowane w internetowych sklepach cyfrowe gry często ważą sporo ponad 100 Gb, co w przypadku wolnego internetu wiąże się z koniecznością ich pobierania przez kilkanaście godzin lub dłużej. To także propozycja, którą rozważyć powinni wszyscy pracujący w oparciu o internet, na przykład zawodowo zajmujący się obróbką wideo. Ale również osoby, zwracające szczególną uwagę na najdrobniejsze detale w wysokiej rozdzielczości 4K, uczulone na uciążliwe przycinki czy chwilową utratę ostrości. Opcja 700 Mb/s to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla często oglądających różnego rodzaju transmisje na żywo (mecze czy koncerty) oraz rodzin, gdzie jednocześnie każdy z domowników korzysta z internetu do bardziej wymagających czynności. Chodzi o takie sytuacje, gdy na przykład równocześnie gramy w gry sieciowe, oglądamy filmy w wysokiej jakości i prowadzimy konferencję online.

Przy wyborze wyboru prędkości internetu należy więc kierować się wieloma czynnikami: do czego potrzebna nam będzie sieć, ile osób będzie z niej korzystało i jaka jakość oglądanych treści będzie dla nas zadowalająca. Jeśli nie będziemy w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje nam szybki internet, zwyczajnie nie warto przepłacać.